Gyakran ismételt kérdések

A legfontosabb, hogy a Google keresőben nem érdemes folyton a saját hirdetéseid keresni. Hogy miért?

Ha rákattintasz, akkor nem kell magyaráznunk, a saját pénzedet költöd feleslegesen.
Ha nem kattintasz rá, akkor csak felesleges megjelenést generálsz a hirdetéseidnek, ezzel rontva a statisztikát és az átkattintási arányt. Ráadásul a Google AdWords intelligens rendszere figyeli azt, hogy hányszor kattintasz egy megjelenő hirdetésre. Mivel nem kattintasz a saját hirdetésére, ezért a rendszer úgy fogja értékelni, hogy ez a hirdetés irreleváns Neked és egyre ritkábban fogja megjeleníteni a releváns keresésekkor.

Mi a megoldás? Az AdWords hirdetés-előnézeti eszköze, amivel éles statisztika gyártása nélkül tudod megnézni, hogy a hirdetésed megjelenik-e a felhasználóknak: http://google.com/adpreview

Az eszköz másik előnye, hogy ha külföldre hirdetsz, vagy mobilos hirdetésed van, azokat is meg tudod itt nézni.

Itt sem látod a hirdetésed? Annak a következő okai lehetnek:

  1. A leggyakoribb ok, hogy a kampányodra szánt napi költségkeret alacsony, vagyis a napi költségkereted elfogy a nap folyamán, ezért nem tud a hirdetésed minden keresésre megjelenni. Hacsak máshogy nem kéred, a Google rendszere igyekszik úgy elosztani a napi költségkereted, hogy az a nap folyamán arányosan oszoljon el, vagyis, ha a költségkereted alacsony a keresések számához képest, akkor a hirdetésed minden 2.-3.-4. vagy sokadig keresésre fog csak megjelenni.
  2. Földrajzi célzás: A földrajzi célzás lehetővé teszi, hogy hirdetéseid megadott földrajzi területre célozzuk. Minden egyes AdWords kampánynál kiválaszthatjuk a hirdetés célzásának országait vagy régióit, illetve nyelveit. Az adott kampány hirdetései jellemzően csak a kijelölt területen tartózkodó, illetve a kijelölt nyelv használatát beállító felhasználók számára jelennek meg. Ha a célzott területen kívül tartózkodsz, akkor keresés során hirdetésed nem jelenik meg Neked. Használd e helyett a Hirdetés-előnézeti és -diagnosztikai eszközt, amelyben a megadott földrajzi helynek megfelelően tekintheted meg hirdetésed előnézetét. További információ a célzott földrajzi helyek megtekintéséről és módosításáról.
  3. A kulcsszavad minőségi mutatója alacsony. Ha a minőségi mutatók túl alacsonyak, akkor előfordulhat, hogy hirdetésed nem a kívánt gyakoriságban jelenik meg, vagy esetleg meg sem jelenik — mert az oldalon megjelenő további hirdetések pozíciója magasabb a hirdetésed pozíciójánál, vagy mert a hirdetési pozíciód nem éri el a hirdetés megjelenítéséhez szükséges, Google által meghatározott minimális értéket, vagy mert lényegesen túllépnéd a költségkereted abban az esetben, ha hirdetésed minden alkalommal megjelenne.
  4. A kulcsszavad túl általános, ezért a nagy verseny miatt lecsúszik az első oldalról. A túl általános kulcsszavakat nem szoktuk javasolni, mert sokkal drágább, mint a specifikusabb kulcsszavak, ráadásul a megtérülése is sokkal rosszabb. Érthető módon, ha például Balatonfüreden van szállodád, sokkal valószínűbb, hogy egy olyan felhasználó, aki a „hotel Balatonfüred” szóra keresett rá és kattintott a hirdetésedre, foglalni fog, mint az, aki csak simán azt a szót írta be a keresőbe, hogy „hotel”, hiszen ő lehet külföldön, Budapesten, vagy bármilyen más városban keres szállodát.

Tudnod kell, hogy ez két különböző dolog, a számok nem fognak egyezni pontosan. A Google AdWords a hirdetésekre történő kattintásokat követi nyomon, míg a Google Analytics a weblap látogatóit, a felhasználókat méri és elemzi.

  • Előfordulhat, hogy a látogató többször kattint egy hirdetésre. Ha egy látogató egy munkameneten belül többször rákattint ugyanarra a hirdetésre, akkor az AdWords több kattintást rögzít, míg a Google Analytics egyetlen látogatásként azonosítja az egyes oldalmegtekintéseket.
  • Előfordulhat, hogy egy felhasználó rákattint egy hirdetésre, majd később, egy másik munkamenet keretében egy könyvjelző vagy egy elmentett link használatával tér vissza közvetlenül a webhelyre. Ebben az esetben az AdWords egyetlen kattintást rögzít, az Analytics azonban több látogatásként értelmezi a helyzetet.
  • Előfordulhat, hogy egy látogató rákattint egy hirdetésre, ám meggondolja magát, és megakadályozza az oldal teljes betöltését: másik oldalra kattint, vagy megnyomja a böngésző Leállítás vagy Vissza gombját. Ebben az esetben az Analytics nem rögzít látogatást, azonban az AdWords ezt továbbra is kattintásként számolja.
  • A minél pontosabb számlázás érdekében a Google AdWords automatikusan kiszűri az érvénytelen kattintásokat a jelentésekből.
  • Hosszabb dátumtartományok összehasonlításakor előfordulhat, hogy olyan időszakok is szerepelnek az összehasonlításban, amikor a fiókok nem voltak összekapcsolva.

A Google AdWords rendszere az AdWords hirdetésekre leadott minden egyes kattintást megvizsgál. A Google-nál kifinomult rendszerek működnek, amelyek azonosítják az érvénytelen kattintásokat, majd eltávolítják azokat a fiókadataid közül.

Amikor a Google megállapítja, hogy a kattintások érvénytelenek, megpróbáljuk automatikusan kiszűrni azokat a jelentések és befizetések köréből, hogy ne kelljen értük fizetned. Ha azt észleljük, hogy érvénytelen kattintások jutottak át az automatikus ellenőrzési rendszeren, jóváírást kaphatsz ezekért a kattintásokért. Ezek a jóváírások „érvénytelen tevékenység” korrekcióként jelennek meg.

A Brand szavakra történő hirdetések jellemzően pár forintos kattintás árral futtathatók, hiszen ezekre a keresésekre nincs relevánsabb oldal a sajátodnál. Persze ha az a domain neved, hogy legjobbbefektetesek .hu, akkor ez az állítás nem állja meg a helyét, de ha saját cégneved van, akkor nem lesz gond.
A másik ok, amiért érdemes hirdetni a saját brand nevünkre az, hogy a konkurencia is előszeretettel alkalmazza ezt a lehetőséget annak érdekében, hogy elhalásszanak olyan látogatókat, akik potenciális érdeklődők. Ennek kivédésére két megoldás létezik:

  • Saját brand esetében, mely nem túl általános – ahogyan a fenti példa mutatta – akkor érdemes védjegyeztetni ügyvéd segítségével, valamint a lajstromszám birtokában a Google AdWords rendszerébe is beadni a kérvényt. Ettől sajnos továbbra is tudnak hirdetni a domain nevedre, de nem tudják felhasználni a brand neved a hirdetések szövegében.
  • Megállapodást kötsz a konkurenseiddel, hogy ne hirdessetek egymás nevére.

A Keresési kifejezések jelentés használatával megállapíthatjuk, hogy a Keresési Hálózaton végzett tényleges keresések által megjelenített hirdetések hogyan teljesítettek. Új, ígéretes keresési kifejezéseket azonosíthatunk, és felvehetjük azokat kulcsszólistánkra. A vállalkozásod szempontjából kevésbé releváns keresési kifejezéseket kizáró kulcsszavakként adhatjuk hozzá. Ezzel elkerülhetjük, hogy hirdetésed olyan felhasználók számára jelenjen meg, akik nem érdeklődnek iránta.

A keresési kifejezés az a pontos szó vagy kifejezés, amelyet az ügyfelek a Google.hu webhelyen, illetve a Keresési Hálózatunk más webhelyein végzett keresés során írnak be. A kulcsszó olyan szó vagy kifejezés, amelyet az AdWords hirdetők egy adott hirdetéscsoporthoz hoznak létre, és amelynek célja az ügyfelek célzása.
Példa: Károly egy Bálint-napi csokrot szeretne online vásárolni. A Google.hu kereső mezőjébe beírja a „vörös rózsák” kifejezést. A „vörös rózsák” tehát a keresési kifejezés. Példánkban Te egy online virágbolt tulajdonosa vagy. Mivel AdWords-kampányodban a „rózsák” kulcsszóra hirdetünk, ezért hirdetésed megjelenhet a Károly keresési eredményeit tartalmazó oldalon.

Míg az AdWords Keresési Hálózatán az adott termékekre vagy szolgáltatásokra kereső felhasználók érhetők el, addig a Display Hálózat használatával a vásárlási ciklus korábbi szakaszaiban szólíthatjuk meg a felhasználókat. Ha például festékek árusításával foglalkozol, az előtt ragadhatod meg egy anyuka figyelmét, aki éppen a lemosható festékek legjobb márkáiról olvassa a kritikákat, mielőtt betenné a gyerekülésbe a picit, és elindulna vásárolni.

Konverziós hatékonyság szempontjából általában kevesebb tranzakciót vagy célteljesülést érhetünk el a Display Hálózattal, ám elérés szempontjából sokkal nagyobb közönségre célozhatjuk a hirdetéseket, mint önmagában a Keresési Hálózaton.

A Display Hálózati kampányok eredményességének vizsgálatakor érdemes megnézni továbbá a „Kattintás nélküli konverziók” oszlop eredményeit. Ennek jelentése a következő: az adott ügyfél anélkül tekinti meg a hirdetést, hogy rákattintana, majd később konverziót hajt végre a webhelyen. Ez eltér a többi konverziós oszlopban tárolt adatoktól, azok ugyanis azokra az esetekre vonatkoznak, amikor az ügyfelek rákattintanak a hirdetésre, majd konverziót hajtanak végre a webhelyen.
A kattintás nélküli konverziók segítségével nyomon követhetjük a vizuális vagy videóhirdetési kampányok értékét. A Display-kampányok esetében például azokat a konverziókat méri a rendszer, amikor az ügyfél a konverzió végrehajtása előtt megtekintett egy hirdetést, de nem kattintott rá.
A Display hálózati hirdetések esetében a rendszer az utolsó megtekinthető megjelenítésnek tulajdonítja a kattintás nélküli konverziót. A Google Aktív megtekintés technológiájának köszönhetően egy megjelenített vizuális hirdetés akkor számít megtekinthetőnek, ha a hirdetés legalább 50%-a minimum 1 másodpercen keresztül megjelenik a képernyőn.
A kattintás nélküli konverziók automatikusan kizárják az olyan személyektől származó konverziókat, akik az Ön egyéb hirdetéseivel is interakciót folytattak. A kattintás nélküli konverziók csak a róluk elnevezett oszlopban szerepelnek, a „Konverziók” oszlopban nem.
A kattintás nélküli konverziók nem jeleníthetők meg olyan böngészők esetén, amelyek nem engedélyezik a webhelyek közötti cookie-kat.

A célzási módszerek azok a kritériumok, amelyek révén meghatározhatja, hogy hol jelenjenek meg a hirdetései a Display Hálózaton. Több lehetőség közül is választhat:

Kulcsszavak: Hirdetéseid a Display Hálózaton a kulcsszólista alapján jelennek meg.

Elhelyezések: Hirdetéseid a Display Hálózat azon webhelyein, azokban a mobilalkalmazásokban vagy videókban jelenhetnek meg, amelyeket kézzel kiválasztunk (ezek más néven a kiválasztott elhelyezések).

Témakörök: Hirdetéseid a Display Hálózat több olyan webhelyén is megjelenhetnek, amelyek egy bizonyos témával foglalkoznak, például: Utazás vagy Autók és járművek.

Közönségek: Hirdetéseid megjelenhetnek a Display Hálózat webhelyein konkrét közönség számára. Elérheted az egy adott korosztályba vagy nemhez tartozó embereket, remarketinglista használatával elérheted azokat, akik korábban egy webhelyet meglátogattak, vagy az érdeklődési kategóriák használatával azokat, akik adott kategóriák iránt érdeklődnek.

A tényleges kattintásonkénti költség (tényleges CPC) a kattintás után fizetendő végösszeg. Gyakran kevesebbet – néha sokkal kevesebbet – kell fizetned, mint a maximális kattintásonkénti költség (max. CPC) ajánlat, amely összeg a kattintásért tipikusan fizetendő legmagasabb összeg.
A tényleges CPC gyakran kevesebb, mint a max. CPC, mivel az AdWords-aukcióban Rád legfeljebb akkora költség hárul, ami a hirdetési pozíciója (illetve a hirdetésével esetleg együtt megjelenő hirdetésformátumok, például belső linkek) megtartásához minimálisan szükséges.

Működés a gyakorlatban: A hirdetés rangsor szerinti helyének meghatározásakor a minőségi mutató összetevőit (a várható átkattintási arányt, a hirdetés relevanciáját és a céloldallal kapcsolatos élményt) a max. CPC-ajánlattal, valamint a bővítmények és a többi hirdetésformátum becsült hatásával kombináljuk. A bővítmények és hirdetésformátumok várható hatásának kiszámításánál olyan tényezőket veszünk figyelembe, mint a relevancia, a becsült átkattintási arány, valamint a bővítmények és formátumok szembetűnősége a keresési eredményoldalon. Ezután a rendszer az egyes hirdetők rangsor szerinti helye alapján meghatározza, hogy hol, illetve milyen típusú bővítményekkel és egyéb formátumokkal jelenjen meg a hirdetés (illetve egyáltalán megjelenjen-e a hirdetés vagy a hirdetésformátum).

A Keresési Hálózat hirdetései esetén a keresési eredmények feletti hirdetések által megkövetelt minimális hirdetési pozíció általában nagyobb, mint a keresési eredmények alatti hirdetések által megkövetelt minimális hirdetési pozíció. Ebből az következik, hogy ha a hirdetésed a keresési eredmények fölött jelenik meg, a tényleges CPC magasabb lehet, mint ha a keresési eredmények alatt jelenik meg, még akkor is, ha nincsenek hirdetők közvetlenül alattunk. Bár előfordulhat, hogy többet kell fizetned kattintásonként, a felső hirdetések általában magasabb átkattintási aránnyal rendelkeznek, és lehetővé teszik bizonyos hirdetésbővítmények megjelenítését, illetve elérhetővé tesznek más olyan funkciókat, amelyek csak a fenti hirdetési pozíciókban érhetők el. Itt sem fizethetsz többet, mint a maximális CPC-ajánlat.

A konverziókövetés olyan ingyenes eszköz, amely megmutatja, hogy mi történik, miután egy ügyfél a hirdetésre kattint – vásárolt-e valamilyen terméket, feliratkozott-e a hírlevélre, felhívta-e a vállalkozásodat, vagy letöltötte-e az alkalmazást. Az értékesnek ítélt ügyfélműveleteket konverziónak hívjuk.

  • Megtekintheted, hogy mely kulcsszavak, hirdetések, hirdetéscsoportok és kampányok eredményezik a legtöbb értékes ügyféltevékenységet.
  • Megismerheted a befektetésarányos megtérülést (ROI), és sokkal megalapozottabb döntéseket hozhatsz a hirdetési kiadásokra vonatkozóan.
  • Intelligens ajánlattételi stratégiákat (például cél-CPA-t, intelligens CPC-t és cél-ROAS-t) használhatsz, amelyek automatikusan optimalizálják a kampányokat a vállalkozás céljainak megfelelően.
  • Láthatod, hogy hány ügyfél hajt végre valamilyen, a hirdetésekhez köthető műveletet egy adott eszközön vagy böngészővel, majd végez konverziót egy másikon. A jelentések „Minden konverzió” oszlopában pedig megtekintheted az eszközökön keresztüli, a böngészőkön keresztüli és az egyéb típusú konverziókra vonatkozó adatokat.

Az alábbi képernyőmentésen látszódik, hogyan lehet elérni a számlákat. A számla az előző hónap költségeit tartalmazza.

Az Analytics szolgáltatásban rendelkezésre álló Célteljesülések és E-kereskedelmi tranzakciók mutató kiszámítása eltér az AdWords szolgáltatásban rendelkezésre álló konverziókövetés mutató kiszámításától. Ha az Analytics fiókban olyan adatokat látsz e mutatók mellett, amelyek eltérnek az AdWords fiókban látható konverziós mutatóktól, az nem feltétlenül jelenti azt, hogy valami baj van a követés megvalósításával. Lehetséges, hogy a különbség egyszerűen a különböző nyomon követési módszerekből ered.

Dióhéjban: a célok, a tranzakciók és az AdWords konverziók követése közötti különbségek:

Analytics: Cél Analytics: Tranzakció AdWords: Konverzió
Darabszám Munkamenetenként egy alkalommal konfigurált célonként Munkamenetenként több (az azonos tranzakciós azonosítóval rendelkező tranzakciókat a rendszer nem számolja duplán). A felhasználó által konfigurálható minden egyes konverziós művelethez:
Egy konverzió: A hirdetésre leadott kattintásonként egy
Minden konverzió: A hirdetésre leadott minden kattintás esetén több
Hozzárendelési idő Cél elérésének időpontja Tranzakció befejezésének időpontja A konverziót közvetlenül megelőző utolsó, hirdetésre leadott kattintás ideje (és nem a konverzióé)
Hozzárendelési forrás Utolsó nem közvetlen kattintási modell alapértelmezésben, de konfigurálható. Utolsó nem közvetlen kattintási modell alapértelmezésben, de konfigurálható. A rendszer csak akkor számolja, ha a felhasználó az AdWords-fiókból származó hirdetésre kattintott (kizárólag a google/cpc típusú forgalom esetén)
Jelentések Teljes mértékben jelentve a 72 órás feldolgozási időtartam után. Teljes mértékben jelentve a 72 órás feldolgozási időtartam után. A választott konverziós időtartamra (1-90 nap között, alapértelmezésben: 30 nap) vonatkozóan jelentés naponta.
Több kód kezelése 1 oldalon Egy munkamenet a cél egy teljesülésével rendelkezhet az egyes konfigurált célokhoz. Tehát munkamenetenként legfeljebb 20 érhető el. Ha egy fiókból több konverziókövetési címkét telepítettek egy adott oldalra, akkor az AdWords mindegyik címkét külön konverzióként kezeli.

A konkurens szavakra történő hirdetésekkel el tudunk halászni olyan látogatókat, akik potenciális érdeklődők. Bár a relevancia és a minőségi mutatónk alacsonyabb, mint más a szolgáltatásunkhoz, vagy termékünkhöz kapcsolódó kulcsszavak esetében, mégis érdemes egy próbát tenni, ha nincs külön megállapodás a konkurens hirdetőkkel arról, hogy ne használják egymás brand nevét.

Az Aukcióstatisztika jelentéssel összehasonlíthatja teljesítményét más hirdetőkével, akik ugyanabban az aukcióban vesznek részt, mint Ön. Az adatok birtokában felmérheti, hogy hol marad le a teljesítmény javításának lehetőségeiről, így stratégiai döntéseket hozhat az ajánlattétel során és a költségkeretek beállításakor. A keresési kampányok Aukcióstatisztikai jelentése hat különböző statisztikai adatot tartalmaz: megjelenítési arány, átlagos pozíció, átfedési arány, magasabb pozíció aránya, oldal tetején való megjelenés aránya és túllépési arány. Jelentést létrehozhat egy vagy több kulcsszórahirdetéscsoportra vagy kampányra vonatkozóan is (amennyiben a választott időszakban legalább a minimális szintű tevékenységi küszöböt elérték), az eredményeket pedig szegmentálhatja idő és eszköz szerint.